Bu bir ’Kuraklık' değil

Admin

Administrator
Yönetici
1661941007470.png

Medya kuruluşlarının neden yukarıdaki gibi dramatik görüntülere el koyduğunu görmek kolaydır.

Cehennem kadar korkutucu.

Küçülen rezervuarlardaki açıkta kalan "küvet halkaları", ne kadar su kullandığımızın ve temel su kaynaklarımızın ne kadar çabuk kuruyabileceğinin güçlü bir hatırlatıcısıdır. Ve eğer dikkat ediyorsan, Amerikan Batı'nın son 1200 yılın en kurak 22 yıllık dönemini yaşadığını biliyorsun.

Uzmanlar, son yirmi yılda Batı'yı şekillendiren kemik kuru koşullarını açıklamak için “megadrought” gibi kelimeler atıyorlar, kuraklık devam ederse batı şehirlerimize ve tarımımıza ne olacağına dair korkunç tahminlerle.

Rekor sıcaklıklar, boş rezervuarlar, yıl boyunca süren orman yangınları, gergin elektrik şebekeleri ve Kaliforniya'dan Utah'a milyonlarca dönümlük tarım arazisi, Amerikan Batı'nın karşılaştığı varoluşsal sorunlardan sadece birkaçı.

Ancak, birkaç yıllık rekor yağış (ve kar) ve düşük akışlı bir koruma dalgasının kuraklığı sona erdireceğini uman herkes için kötü haberlerim var, böylece işler nihayet “normale dönebilir.”

Çünkü hiçbir şey olmayacak.

Ve ben bir doomer olduğum için değil ya da "toplu eylemde bulunma iradesinden yoksun olduğumuzu düşünüyorum.” Hayır, Batı'da olanları değiştirmememizin nedeni aslında bundan çok daha basit — ve daha kötü —.

Hazır mısın?

Kuraklığı asla “düzeltemeyeceğimizin" asıl nedeni, Amerikan Batı'nın şu anda kuraklıkta olmamasıdır.

Ve kırılmamış bir şeyi tamir edemezsin.

Çöller Nasıl Çalışır?
Burada çok açık olmak istiyorum. Batı şu anda kesinlikle kuruyor.

Ben Güney Kaliforniya'lıyım — ve şu anda yaşıyorum — ve Batı'nın çok kuru, çok hızlı bir şekilde kuruduğunu kanıtlayabilirim. Bu tartışmaya açık bile değil.

Ama bu bir kuraklık yüzünden değil (ya da dramatik olmakta ısrar ediyorsanız “megadrought”).

Batı'nın hızlı aridifikasyonu, Kentucky'deki sel baskını ya da her yıl Güneydoğu'yu vuran neredeyse sürekli kasırgalar gibi “yüzyılda bir kez” bir hava olayından kaynaklanmıyor.

İklim değişikliğinin doğrudan sonucu bile değil (bu kesinlikle süreci hızlandırıyor ve etkileri daha yoğun hale getiriyor olsa da). Batılı devletler çölde bulundukları için suları tükeniyor.

Ve bu çöl, “aridifikasyon” olarak bilinen doğal bir süreç sayesinde daha çöl benzeri (aka “daha kuru") hale geliyor.”

Kuraklık Nedir?
Aridifikasyonu anlamak için, bilim adamlarının “kuraklık" kelimesini söylediklerinde ne anlama geldiğini anlamamız gerekir." Websters'a göre, ”kuraklık“ olarak tanımlanıyor — "anormal derecede düşük yağışlı uzun bir süre, su kıtlığına yol açıyor.”

Oldukça basit, değil mi? Ama içinde gerçekten önemli olan bir kelime var. Bir daha bakalım.:

“Kuraklık - anormal derecede düşük yağışlı uzun bir süre, su kıtlığına yol açıyor.”

Şimdi görüyor musun?

Batı'da uğraştığımız şey kuraklık değil çünkü şu anki yağış eksikliği bir çöl için “anormal” değil. Kuru varsayılan ayardır. Ve buna “kuraklık” diyemezsin çünkü çöllerin daha ıslak olmasını dilersin.

Sorun sözde kuraklık değil - çölde şehirleri inşa eden şehir planlamacıları, geliştiriciler ve banliyöler, hüsnükuruntu ve yağmur için dua etmenin ötesinde su sağlama planı olmadan.

Birkaç on yıl boyunca mevsim dışı yağışlı havalarda garip bir şekilde şanslı olmamız, Amerikan Batı'nın 65 milyon insanı — ve ülkenin tarımının yarısını - destekleyecek suya sahip olmadığı gerçeğini görmezden gelmemize yardımcı oldu. en azından mevcut su kullanım seviyelerimize yakın bir şeyde değil.

Ve bu konuda yapabileceğimiz hiçbir şey yok.

‘Kuraklık’ ve ‘Aridifikasyon’ Arasındaki Fark
Kuraklık değilse neler oluyor?

Audobon Derneği'ne göre mesele arındırma:

“Aridifikasyon, kurak Batı'daki iklim ısınmasının uzun vadeli etkisidir. Geçici olan kuraklıktan farklı. Aridifikasyon kalmak için burada.”

Yakaladın mı?

Kuşlar (ve insanlar) için su şart olduğu için su yollarımızı, göllerimizi, nehirlerimizi ve akarsularımızı titizlikle izleyen bir organizasyon olan Audobon Topluluğu, “kurak” Batı'nın aslında ... iyi ... hale geldiği gerçeğini kabul eden birkaç bilimsel gruptan biridir. arider.

“Aridifikasyon, Colorado Nehri'nde insanlar ve doğa için daha az su olacağı anlamına geliyor. Herkes ve su kullanan her şey bundan daha azına sahip olacak.”

Basitçe söylemek gerekirse, doğal, durdurulamaz çöl arındırma süreci, Batı'da daha az su olacağı anlamına gelir. Önümüzdeki birkaç yıl için değil. “Bir araya gelip” çimlerimizi sulamayı bırakana kadar olmaz. Ve su seviyesi “normale dönene kadar değil.”

Öngörülebilir gelecek için.

Bu yeni normal. Bu Tanrı'nın bir eylemi ya da eninde sonunda sona erecek bir şey değil. İşler şimdi böyle.

Aslında bu tamamen doğru değil. Gerçek şu ki, işler muhtemelen çok daha kötüye gitmek üzere.

Batı Nasıl Kayboldu
Dışarıdaki tüm insanlara, "Sakin ol, doomer. Kuraklık payımı gördüm ve hepsi sonunda sona erecek." Kesinlikle haklısın. Kuraklıklar sonunda sona erer.

Ama yine de, şu anda Batı'da olan bu değil.

Tabii, bir ya da iki yıllık rekor kar paketi ile şansımız yaver gidebilir. Belli ki bunun için kök salıyorum. Ancak, Batı'nın kuraklığını değil, aridifikasyonunu tersine çevirmek için gerçek yağış dağlarıyla on yıllarca süren acayip soğuk kışlara ihtiyacımız olacak.

Ve çöllerin yaptığı bu değil. Aslında, bildiğimiz sadece bir kez oldu ve yakın zamanda bir daha olması pek mümkün değil.

UC Berkeley'deki Dünya ve Gezegen Bilimleri Bölümü'nde profesör olan araştırmacı Lynn Ingram'a göre, "20. yüzyıl anormal derecede ıslak ve yağışlıydı." Ingram iddia etmeye devam ediyor, "Son 150 yıl son 2000 yıldan daha ıslaktı.”

Başka bir deyişle, şu anda yaşadığımız şey kuraklık değil. Bu normun yeniden tesis edilmesi. Çok kuru bir normal mi? Tabii ki. Ama bildiğimiz her şeyden çok daha tutarlı bir batı iklimi.

Ne kadar şanslı olduğumuzun farkına daha yeni vardık.

Büyük Amerikan Çölü
Mevcut aridifikasyon modellerinin çoğu, Colorado Nehri'nin “yüzyılın ortalarına kadar suyunun% 20'sini kaybedeceğini" iddia eden bu 2017 çalışması (Udall ve Overpeck) gibi çalışmalardan elde edilen verilere dayanmaktadır." Bu çalışmalar, sanayi öncesi sıcaklıkların 0.9 ° C üzerinde bir ısınma eğilimine dayanıyor.”

Ama bunu çoktan aştık ve daha 2022.

Önümüzdeki beş yıl içinde 1.5 ° C yüzey sıcaklığının ısınması için 50/50 şans var.

2017 yılına ait veriler zaten umutsuzca güncel değil. Ve bu, Colorado Nehri'nin% 20 oranında küçüldüğünü gösteren muhafazakar tahminlerin en iyi senaryo olduğu anlamına geliyor.

Geçen yıl, eşim ve ben küçük Honda Element mini kampçımızı Amerika'nın Batısındaki Los Angeles'tan Washington'a, Idaho'dan Güney Dakota'ya bile sürdük. Ve çok şey gördük.

Tozlu tarlalar ve küçülen göller gördük. Büyük Tuz Gölü'nde yüzdüm (otoparktan su kenarına yürümek uzun zaman aldı). Mead Gölü'ndeki küvet halkalarına ve kapalı tekne fırlatmalarında çatlamış ve kurumuş toza tanık oldum.

gerçeküstüydü ve bu Güney Kaliforniya'da yetişen birinden geliyor.

Kuru iklimde sıcak günlerin nasıl hissettirdiğini bilirim. Su kısıtlamaları, kahverengi çimler ve girintiyi iptal eden hava kalitesi uyarıları ile yaşadım.

Ama sabah okulda maymun barlarında buz sarkıtları gördüğümü de hatırlıyorum. Her zaman değil ama oldu. Ve yaz aylarında buz gibi soğuk suyla dolu yerel rezervuarlarda ve göllerde yüzdüğümü hatırlıyorum. Ama bugün Güney Kaliforniya'da büyüyen çocukların aynı anılara sahip olacağını sanmıyorum.

Büyük Amerikan Çölü, Western United'ın bir kısmını geri alıyor açıkçası, sahip olduğumuz sürece ödünç aldığımız için şanslıyız.

Kuru alanlar ve küçülen rezervuarlar hakkında “anormal” bir şey yoktur. Trajik, evet, ama beklenmedik değil.

Bu yüzden işler insanların beklediği gibi “normale dönmeyecek". Zaten normaller. Ve çölün çölden başka bir şey olmasını ummak ... bilmiyorum ... biraz aptalca, değil mi?

Batı'nın karşılaştığı en büyük sorun kuraklık değil. Bu cehalet ve inkar. Çünkü batı yüzyıllar içinde olduğundan daha çabuk kururken, bunun hiç sürpriz olmaması gerekiyordu.

Bana iyimser de ama bence su krizini çözmek için Sırrı toplu halde kullanmaktan daha iyi bir plan yapabiliriz.

Ya bunun yerine, Batı için daha kuru bir geleceğin gerçekliğini kabul edersek ve uygun şekilde planlarsak? Ya yeni konut gelişmelerini ve çöl yayılımını sınırlandırırsak ve suyu okyanusa dökmek yerine geri dönüştüren sürdürülebilir su sistemlerine yatırım yaparsak?

Ve eğer — nihayet - çölün büyüme kurallarını belirlediğini fark edersek, tam tersi değil?

Çılgınca, biliyorum. Ama çoğu Kaliforniyalı gibi ben de sadece hayalperestim.