Yaşlı Bir Öğretmenden Yeni Nesile Tavsiyeler

Admin

Administrator
Yönetici
1661940507616.png

Geçtiğimiz Haziran ayında 35. öğretim yılımı tamamladım, ilk olarak 1987'de sınıfa girdim. Bazen bunu yapmaya yeni başlamışım gibi geliyor, ama diğer zamanlarda durup ilk mezuniyet sınıfımdaki öğrencilerin artık 52 yaşında olduğunu fark ediyorum. İlk öğrencilerim artık büyükanne ve büyükbaba. Bu konuda ayılan bir şey var ve yine de iç açıcı bir şey var. Bazı günler keşke hayatımda başka bir şey yapsaydım, finansal olarak daha ödüllendirici bir şey ve daha az kamuoyu eleştirisi olan bir şey. Diğer günlerde seçimimden memnun hissediyorum.

Hala temas halinde olduğum kişiler (evet, hala bazılarıyla temas halindeyim) hala bana “Bay E” diyorlar, o zamanlar bana öyle diyorlardı.

Öğretmenliğe ilk başladığımda Ronald Reagan başkandı. Kablolu TV vardı, ama kariyerime başladığım yer de dahil olmak üzere henüz her yere ulaşmamıştı. İzleyebileceğim 3 televizyon istasyonum vardı, ama sadece hava iyi olsaydı. Aksi takdirde, resepsiyon alamadım, bu da herhangi bir gecede TV izlemenin asla garanti edilmediği anlamına geliyordu. Mikrodalgalar hala oldukça yeni bir şeydi ve filmleri kiraladım ve vcr'mde (video kaset kaydedici) izledim.

İlk dersim. Yazarın fotoğrafı.
Birinci sınıfımda bir kara tahta, çeşitli eski film şeritlerine sahip bir dolap ve bir tepegöz vardı. Derslerimin çoğu için ders kitaplarım vardı ama hepsi için değil. Sosyal Sorunlar dersim için ne ders kitabı ne de başka materyaller vardı. Bir şekilde işe yarayacak kaynakları bulana kadar onu kanatlamak zorunda kaldım. Tabii ki, okul bütçesinde de bir şey satın almak için para yoktu.

Eksik olan neydi? Apple IIe bilgisayarları olan bir bilgisayar laboratuvarımız vardı ama henüz internet diye bir şey yoktu. Bir şeye bakmak istiyorsan kütüphaneye gitmen gerekiyordu. Google ya da YouTube yoktu. E-posta yoktu. Hiçbir şey yayınlamıyordu. Cep telefonu yoktu. Dijital fotoğrafçılık yok. Farklı bir dünyaydı. Daha sakin bir dünyaydı ve o kadar meşgul değildi.

Yıllar geçtikçe kara tahtaların yazı tahtalarına, sonra da Akıllı Tahtalara dönüştüğünü gördüm. VCR, DVD oynatıcılarla değiştirildi ve son olarak bir bilgisayardan bir Akıllı Tahtaya aktarıldı. Öğrenciler not defterlerini tabletler, cep telefonları ve Chromebook'lar için değiştirdiler. Saçlar kefal ve mohawklardan geleneksel olmayan renklere, her şey yolunda gitti.

Öğrenci topluluğu, etnik kökenlerini her zamankinden daha fazla kucaklayan ve kutlayan öğrencilerle daha açık bir şekilde farklılaştı. LGBTQ öğrencileri çıktı ve geri dönmeyi reddetti. Bir keresinde bir öğrencim bana bugün öğrencilerin eskisinden daha kötü olup olmadığını sormuştu. Duraksadım ve bir an düşündüm, sonra o öğrenciye öyle düşünmediğimi söyledim. Her neslin öğrencilerinin sorunları, zorlukları ve zaferleri olmuştur. Dwight Eisenhower'dan alıntı yapmak için, "işler daha önce hiç olmadığı kadar şimdi olduğu gibi.” Bazı şeyler değişiyor, ama çocuklar hala çocuklar ve işim 1987'de olduğundan daha farklı.

Kristina Paparo'nun Unsplash'taki fotoğrafı
Bilmeniz Gerekenler
Öğretmenlik kariyerinize yeni başladıysanız veya öğretmenlik yapmayı planlıyorsanız, değerlendirmeniz için aşağıdakileri sunarım:

Kimse seni senden daha çok sevmeyecek. Bir öğrenci konunun berbat olduğunu söylediğinde bunu kişisel algılama. Sen öznen değilsin. Belki de deneğin gerçekten berbattır, en azından onlar için. Bu seni öğretmen ya da insan olarak sevmedikleri anlamına gelmez. Yıllar boyunca, gerçekten sevdiğim birçok öğretmenim oldu, ancak onların konusu, söylediğimiz gibi, berbattı. Üzgünüm Bay Meyer. Cebir II berbattı. Yapmadın.
Yaşlı öğretmenleri otomatik olarak yanmış olarak görevden almayın. Uzun zamandır uğraşıyorlar ve işinizi ve hayatınızı kolaylaştırmak için size öğretebilecekleri çok şey var. Eğitimdeki en son sloganı her zaman bilmeyebilir veya yeni yazılımı sizin yaptığınız gibi bilemeyebilirler, ancak edinmeniz yıllar sürecek bir öğretime sahip olacak bir bilgeliğe sahiptirler. Onları izle ve onlara dikkat et. Hayat boyu kariyerinizi öğretirseniz, bir gün o yaşlı öğretmen olacaksınız ve hayal edebileceğinizden daha hızlı geliyor.
Çocuklara öğret. Konuyu öğretme. Ne zaman kendimi bir grup insanla tanıştırmak zorunda kalsam, her zaman adımı ve öğrettiklerimi belirtmek zorunda kaldım. Gruba öğrettiklerimi anlattığımda hep aynı cevabı veririm. Çocuklara öğretiyorum. Bu genellikle bir kahkaha üretir çünkü bekledikleri şey bu değil, ama öğrettiğim şey bu.
İşler planladığın gibi gitmediğinde kendini suçlama. Dünyadaki en iyi ders planı bombalayabilir ve bazen kanatlamak inanılmaz dersler üretebilir. Çocuklarını tanı ve içgüdülerine güven.
Şehit olmayın. Haftada 60-80 saat çalışmanın tuzağına düşmeyin, çünkü ihtiyacınız olduğunu hissediyorsunuz. Sinirlenirsen, yanarsan ya da bırakırsan kimseye bir fayda sağlamayacaksın. Okullar, çocukların öğretmenlerin çalışmasını izlemek için gittiği yerler olmamalıdır. Öğrencilerinize ve topluluğunuza karşı adil olun, ancak kendinize ve ailenize de adil olun. İnsanlara katlanmak istediklerinle sana nasıl davranacaklarını öğretiyorsun. Her şeye evet demek zorunda değilsin.
Aynı gruba asla iki kez ders vermeyeceksin. Öğrencileriniz için her gün bir şeyler değişiyor. Öğrenciler ellerindeki bagajla size gelirler ve nadiren kapıda bırakırlar. Başı aşağıda olan öğrenci bütün gece bir aile üyesine bakıyor olabilir. Sessiz görünen çocuğun kalbi kırılmış olabilir. Onlara karşı sabırlı olun ve öğrencilerin de yaşamlarında sorun yaşadıklarının farkında olun.
Esnek olun ve alçakgönüllülük duygusunu koruyun. Öğrettiğin hiçbir şey bir çocuğun hayatını değiştirecek ya da kıracak bir şey değil. Bununla birlikte, onlarla olan ilişkiniz olabilir. Maya Angelou bir keresinde şöyle yazmıştı: "insanlar söylediklerini unutacak ve insanlar yaptıklarını unutacak, ama insanlar onları nasıl hissettirdiğini asla unutmayacaklar.”
Mümkün olduğunca az kuralınız olsun ve öğrencilerinizin kuralın neden var olduğunu anladığından emin olun. Nedenini açıklayamıyorsan, muhtemelen buna ihtiyacın yoktur. Oturma çizelgesine gerçekten ihtiyacın var mı?
İlk yılın sonsuza kadar sürmez, öyle görünse de. İşler düzelecek.
Bir öğrenci size bilmediğiniz bir şey sorarsa, blöf yapmak yerine dürüst olun ve bilmediğinizi söyleyin. Onlara öğreneceğini söyle ve takip ettiğinden emin ol. Ya da daha iyisi, ekstra kredi için araştırmalarını isteyin.
Öğrencilerinizin neyi sevdiğini, müziklerini, jargonlarını vb. Öğrenmek için biraz zaman ayırın. Onlara saygı duyduğunuzu ve onlar için neyin önemli olduğunu gösterir. Yine de unutma - onlardan biri olmaya çalışma. Değilsin.
Mesleki gelişimi bir tuz tanesiyle alın. Sınıfınıza geri döndüğünüzde bunun büyük bir kısmı sizin için hiçbir işe yaramayacaktır. Ve o gün okulu kaçıracak olursan, asla korkma. Tam olarak aynı içerik yaklaşık 5 yıl içinde farklı bir ad, farklı bir terim kümesi ve farklı bir konuk sunucu ile tekrar ortaya çıkacaktır.
Tüm yöneticiler harika öğretmenler değildi. Bir şey onların sınıftan ayrılmasına neden oldu. Ama bunu kabul etmekten hoşlanmıyorlar. İyi yöneticiler sizi destekler. Kötüler seni yargılar.
Bazı insanlar 20 yıl öğretir, bazıları ise ilk yıllarını 20 kez öğretir. Yıllar geçtikçe büyüyün ve genişleyin. Yeni şeyler dene. Okumak. Sadece sınıfta nasıl daha etkili olabileceğinizle ilgili sınıfları değil, bazı dersleri alın.
Öğretmen filmleri izlemek eğlencelidir ve hatta bazıları ilham vericidir, ancak günlük yaptığınız şey böyle bir şeye benzemeyecektir. Muhtemelen Glenn Holland gibi bir emeklilik partisine sahip olmayacaksın ve umarım John Keating gibi eşlik edilmeyeceksin.
Her gün yeni bir başlangıç yapın. Çocuklara kin tutmayın ve kötü davranışlara güveç yapmayın. Bir öğrencinin sınıfta ne kadar kötü davrandığı önemli değil, ertesi güne temiz bir sayfa ile başlayın. Uyarı: Bu göründüğü kadar kolay değildir, ancak bunu yapabilirsiniz.
Sınıf içinde ve dışında çocuklarla ilişkiler kurun. Eğer bir çocukla iyi bir ilişkim varsa, onlara her şeyi öğretebilirim. Yapmazsam onlara hiçbir şey öğretemem. Zaman alır. Kestirme yol yok. Ve bu her çocukta olmayacak.
Asla öğrenciyle alay etme. Asla işe yaramaz. Dönem.
Ödev vermeniz gerekiyorsa, elinizden geldiğince az verin. Çocuklar okulda olduğu gibi 8 saat geçirirler. Gerçekten akşamları da okul çalışması yapmaları gerekiyor mu? Çocukların rahatlamak, hobileri olmak ve arkadaşları ve aileleriyle vakit geçirmek için zamana ihtiyacı vardır. Bir çocuğun sorun yaşıyorsa biraz daha fazla pratikten yararlanabileceği durumlar vardır, ancak elbette çok fazla ev ödevi vermeye karşıyım.
Son olarak, sınıf öğretiminin gerçekten hayatınızla yapmak istediğiniz şey olmadığını fark ederseniz, başka bir yöne gitmekten çekinmeyin. 3 Öğretmenden yaklaşık 1'i tam olarak bunu yapıyor. Eğitimde kalmak istiyorsanız eğitimde başka birçok iyi iş var ve dünya başka birçok fırsata sahip büyük bir yer.
Sana iyi dileklerimle.